Osmáci dobyli Kutnou Horu

Zveřejněno: 10. 6. 2017, zapsal: Jarmila Nešporová, přečteno: 1001x
Výlet do Kutné Hory 1 22

  8. června se vypravila osmá třída se svojí třídní učitelkou na dvoudenní školní výlet do Kutné Hory.
      První den byl věnovaný návštěvě kutnohorské Kostnice v městské části Sedlec. Každého velmi upoutal tento místní kostel, do jehož spodní kaple bylo uloženo přibližně 40 000 zemřelých. Všichni obdivovali pyramidy, erby, kalichy i monstrance tvořené kostmi. Každému běhal mráz po zádech při prohlížení lebek různých velikostí - dospělých i dětských. Po této (pro někoho až strašidelné ) prohlídce přišlo trochu akce. Hrádecká výprava totiž zamířila do sportovního areálu Klimeška, kde zhruba 2,5 hodiny blbla na bobové dráze, která svojí délkou 1565 metrů je nejdelší bobovou drahou v České republice a druhou nejdelší v Evropě. Jedna jízda byla tvořena dvěma okruhy. První okruh patřil mezi ty rekreační, žáci si při něm mohli vychutnat kutnohorské panorama, druhý okruh byl spíše adrenalinový a o dost rychlejší. Průměrná rychlost bobu je 36 km/h, maximální dosahuje až na 58 km/h. Večer se osmáci přesunuli do městyse Suchdol, kde jednak povečeřeli v místní restauraci, jednak přespali v krásné, nově opravené sokolovně. Večer patřil sportovním hrám i volné zábavě.
      Úterní den byl dnem památkovým. Dopoledne patřilo Barboře, tedy chrámu sv. Barbory. Všichni byli ohromeni velikostí a unikátností této gotické stavby. Kromě návštěvy interiéru se žáci dostali i na ochoz a venkovní balkony. Součástí prohlídky byla i kaple Božího těla, což je vlastně suterén nedostavěné stavby, která měla sloužit jako kostnice. Poledne bylo věnované "bojovce" - kutnohorskému bingu. Žáci v malých skupinkách zjišťovali historické i kulturní informace o Kutné Hoře. Odpoledne hrádečtí navštívili Hrádek - české muzeum stříbra. Seznámili se s technologií středověkého dolování, dopravy rudy, zpracování stříbra i s ražbou mincí. Součástí prohlídky byla i návštěva středověkého dolu, který mohli žáci navštívit až po převlečení do speciálních havířských plášťů a přileb se svítilnou (VIZ FOTO). Poslední zastávka patřila kutnohorskému rodáku Josefu Kajetánu Tylovi a to konkrétně návštěvě rodného domu tohoto "miláčka národa".
      Celá výprava se vrátila v pořádku a ve velmi dobré náladě v pátek v osm hodin večer. Na povedený výlet a především na akční bobovou dráhu budou všichni (včetně třídní učitelky) dlouho vzpomínat.

Podívejte se na další fotky do fotogalerie.